Zamek w Oporowie  Zamek w Oporowie - Sypialnia  Zamek w Oporowie - dziedziniec  Skansen w Maurzycach - ujęcie 1  Skansen w Maurzycach - ujęcie 2  Muzeum w Zgierzu - sala 1  Muzeum w Zgierzu - sala 2  Muzeum w Pabianicach - Sala 1  Muzeum w Pabianicach - Sala 2  Muzeum w Łowiczu - Sala 1  Muzeum w Łowiczu - Sala 2  Rynek w Łęczycy  Muzeum w Łęczycy - widok z wieży  Muzeum w Łęczycy  Muzeum w Łęczycy  Muzeum w Krośniewicach  Muzeum w Krośniewicach - ujęcie 2  Katedra w Tumie  Katedra w Tumie - ujęcie 2  Kościół w Pabianicach  Kościół w Pabianicach  Muzeum Bitwy nad Bzurą - Rotunda  Muzeum Bitwy nad Bzurą - sala 01  Muzeum Bitwy nad Bzurą - sala 02  Muzeum Regionalne w Kutnie - 1  Muzeum Regionalne w Kutnie - 2  Muzeum Kinematografii  Muzeum Kinematografii  Muzeum Historii Miasta Łodzi  Muzeum Histori Miasta Łodzi  Muzeum Histori Miasta Łodzi  Muzeum Histori Miasta Łodzi  Muzeum Histori Miasta Łodzi  Muzeum Histori Miasta Łodzi  Stary Rynek nocą  Miejska Galeria Sztuki w Łodzi z zewnątrz  Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Sala 1  Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Sala 2  Kościół św. Mateusza  ul. Piotrkowska - ujęcie 1  ul. Piotrkowska - ujęcie 2  ul. Piotrkowska nocą  Katedra  Katedra  Plac Teatralny w Łodzi za dnia  Plac Teatralny nocą  Plac Wolności w Łodzi  Plac Wolności w Łodzi - ujęcie 2  Skrzyżowanie Narutowicza/Kilińskiego w Łodzi  Muzeum Fabryki w Łodzi - ujęcie 1  Muzeum Fabryki w Łodzi - ujęcie 2  Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi  Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi  Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi  Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi  Muzeum Włókiennictwa w Łodzi  Muzeum Włókiennictwa w Łodzi  Muzeum Włókiennictwa  Rynek Manufaktury nocą  Rynek Manufaktury nocą  Rynek Manufaktury za dnia  Rynek Manufaktury  Rynek Manufaktury
Co dzisiaj będziesz zwiedzać?
Muzea/Skanseny \ Muzeum Regionalne w Kutnie - 1
 
Muzeum Bitwy nad Bzurą – oddział Muzeum Regionalnego w Kutnie mieści się w budynku klasycystycznego mauzoleum, wzniesionego w roku 1840, jako kaplica grobowa dla ówczesnych właścicieli Kutna - Walentyny z Gliszczyńskich i Feliksa Mniewskich.

Po przeprowadzonym w latach 1967-69 remoncie obiektu otwarto tu Muzeum Bitwy nad Bzurą. Jest to rotunda, czyli budynek na planie koła z wejściem w formie portyku, nakryty kopułą z latarnią. Wnętrze zdobią klasycystyczne dekoracje wykonane w stiuku. Budynek jest częścią założenia pałacowego, w którego skład wchodzi pobliski późnobarokowy pałac.

Ekspozycja muzealna ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Muzeum Bitwy nad Bzurą
Park Wiosny Ludów
99 - 300 KUTNO
tel. 0 - 24 / 253 31 41
e-mail: mbb@muzeumkutno.com
www: http://www.muzeumkutno.com/mbb.html

Czynne: codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach 10.00 - 18.00

Bilety:
- 5 PLN - normalny,
- 2.50 PLN ulgowy,
- dla grup zorganizowanych, powyżej 10 osób opłata za przewodnika wliczona w cenę biletów. Prosimy o wcześnieje, telefoniczne zgłaszanie grup


© Piotr Sölle
Tekst: Muzeum Regionalne w Kutnie
Zdjęcia: archiwum Muzeum Regionalnego w Kutnie, Ryszard Bonisławski

<< powrót

KATEGORIE
Nazwa zawiera
Miejsce
Kategoria
MAPA WOJEWÓDZTWA